Компенсація у зв'язку зі смертю на судні

Якщо в результаті травми моряк гине на судні, його найближчим родичам належить право матеріальної компенсації. «Компенсація за смерть» призначена для підтримки рівня життя членів сім'ї моряка, який у них був до його смерті.
У виняткових випадках така компенсація виплачується родині моряка і за смерть від природних причин (інфаркт, інсульт і т.п.) Не дивлячись на те, що «компенсації за смерть», як правило, передбачаються трудовими контрактами моряків або колективними договорами, судновласник не завжди виплачує їх добровільно. У цьому випадку, ми надаємо родичам моряка юридичну допомогу щодо стягнення таких компенсацій.

Статистика виграних нами справ про стягнення компенсацій за смерть моряка становить - 91,2%.

Для того, щоб родичі моряків могли отримати своєчасну юридичну допомогу (у членів сім'ї загиблого моряка не завжди є кошти для оплати роботи юристів), ми пропонуємо умови співпраці, за якими наш гонорар оплачується тільки в разі виграної справи. Гонорар розраховується у вигляді відсотка від суми, отриманої клієнтом в результаті нашої роботи.

Тут ми також хочемо дати коротку інформацію, яка може бути корисна родичам моряка, в разі його загибелі на судні:

Більшість трудових контрактів і колективних договорів передбачають суми компенсацій за смерть моряка в розмірах від 80 000 до 105 000 доларів США, а також близько 21 000 доларів США на кожну дитину до 18 років (максимум чотирьох). Проте, в своїй практиці ми до сих пір зустрічаємо ситуації, коли в угодах зазначаються суми компенсацій 20 000 - 40 000 доларів США або взагалі такі відсутні.

Крім компенсацій у зв'язку з травмою або смертю моряка, позивач може вимагати додаткові суми відшкодування шкоди відповідно до закону.

У деяких колективних договорах (зокрема в проформах колективних договорів ITF) вказується, що в разі відшкодування шкоди за законом, сума сплаченої контрактної компенсації зараховується в загальну суму, що підлягає відшкодуванню. В цьому випадку, позов про додаткові виплати доцільно пред'являти тільки тоді, коли сума відшкодування, передбачена законом, перевищує розмір контрактної компенсації. І, звичайно, такий позов можливий тільки при наявності вини судновласника за заподіяння шкоди здоров'ю або смерті моряка (так, позов про додаткові виплати буде необгрунтований в разі смерті моряка від природної причини).

У разі наявності доказів провини судновласника є можливість пред'являти позов і про відшкодування моральної шкоди.

Подивіться телепрограми спецпроекту "Безпечний рейс" за участю Максима Кочерженко

Кому ж виплачується компенсація за смерть моряка?

Більшість колективних угод, що покривають морські судна і містять умови роботи моряків, їх соціальні та матеріальні гарантії, містять положення про те, що виплата компенсації (страховки) за смерть моряка проводиться бенефіціару ( "next of kin"), призначеного моряком перед відходом в рейс. Це відбувається шляхом вказівки моряком імені найближчого родича в трудовому контракті або у аплікаційній формі, яка заповнюється в крюїнговому агентстві. Як правило, правильне заповнення графи "next of kin" дозволяє уникнути суперечок між родичами померлого моряка про те, кому належить компенсація за його смерть. Також, це вносить визначеність для судновласника і його страхової компанії в тому кому вони повинні зробити відповідну виплату.

Труднощі виникають, коли в трудовому контракті або колективній угоді не врегульовано питання про осіб, які мають право на отримання компенсації. У такій ситуації ми повинні звернутися до нормам українського законодавства, а саме до Цивільного Кодексу України.

Відповідно до ЦК України, в разі смерті потерпілого право на відшкодування шкоди мають непрацездатні особи, що перебували на його утриманні або мали на день його смерті право на одержання від нього утримання.

Зазвичай такими визнаються:

  1. дитина - до досягнення нею вісімнадцяти років (учень, студент - до закінчення навчання, але не більше ніж до досягнення нею двадцяти трьох років);
  2. чоловік, дружина, батьки (усиновлювачі), які досягли пенсійного віку, встановленого законом, - довічно;
  3. інваліди - на термін їх інвалідності;
  4. один з батьків (усиновлювачів) або чоловік або інший член сім'ї незалежно від віку і працездатності, якщо вони не працюють і здійснюють догляд за: дітьми, братами, сестрами, внуками померлого, - до досягнення ними чотирнадцяти років;
  5. інші непрацездатні особи, які були на утриманні потерпілого, - протягом п'яти років після його смерті.

Також, на отримання компенсації має право дитина потерпілого, народжена після його смерті.

Нерідко, в таких випадках виникають суперечки між вищевказаними особами про те, кому і в якому розмірі належить компенсація.

Детальніше з інформацією по даному питанню можна ознайомитися тут: